Книгата „Телевизията в България: 1954-2024” бе представена в София
- Екипът на "Книжните събития"
- 20.01
- време за четене: 2 мин.

Представиха книгата „Телевизията в България: 1954 - 2024”, чийто съставители и научни редактори са проф. д-р Маргарита Пешева и доц. д-р Катя Михайлова, а научен консултант - проф. д.н. Милко Петров.
Премиерата, която се радваше на присъствието на чени, журналисти и представители на медийната индустрия, се състоя в Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация.
„Това е един дълъг период от 70 години, в който се представят програмите, журналистиката, новите медии. Той е в полза на медийното образование, на медийната грамотност и на изравняването на България като страна членка на Европейския съюз с много високо развити държави в областта на медиите”, коментира проф. д-р Маргарита Пешева.
Изданието, което поставя на дневен ред темата за развитието на телевизията в България през годините, днес и утре, бе коментирано от декана на ФЖМК проф. Веселина Вълканова:
„Въпреки широкото навлизане и голямата популярност на стрийминг услугите в телевизионната индустрия в глобален план, в България традиционната телевизия остава важен източник на информация и развлечение за обществото”.
"Ректорът на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев отбеляза, че това е труд, който е посветен на един от най-големите културни феномени на 20-и век.", споделиха от nova.bg
„Аз винаги твърдя, че един от най-големите дефицити на днешния свят е липсата на памет. Хората заживяха с усещането, че едва ли не всичко започва от тях, свършва с тях. За да се развие този феномен, за да добие такъв авторитет, такава популярност, зад него стоят хора, зад него стоят усилия. И много се радвам, че проф. Маргарита Пешева, доц. Катя Михайлова като съставители са успели да обединят цялата научна колегия в България, защото това действително изисква колективно усилие, колективен труд. И показва нещо друго - пътят, по който можем да правим и в бъдеще подобни мащабни, големи изследвания”, посочи ректорът на СУ.
На събитието присъстваха още Евтим Милошев, проф. д.и.н. Иван Илчев, доц. Катя Михайлова, Бойко Василев, Любомир Стойков и др.
Изданието е достъпно онлайн в списанието „Медиите на 21 век”, за да могат студенти, изследователи и журналисти да получат достъп до колективната научна монография, посветена на 65 години от създаването на Българската телевизия и 70 години телевизионни излъчвания в България, подчертават от ФЖМК.
Comments